facebook instagram

  • 1
  • 2
  • 3

STRÓJ WIECZOROWY

Strój wieczorowy zarezerwowany jest na specjalne okazje, szczególnie ważne i uroczyste, po godzinie 19:00.
Gdy uroczystość odbywa się w południe należy założyć żakiet, tzw. Jaskółkę.
Strojem wieczorowym w zależności od rangi wydarzenia jest smokinkg lub frak.

 

surdut angielski2 lucas2510

JASKÓŁKA
Jaskółka to zapinany na jeden guzik jednorzędowy żakiet o wydłużonych, zaokrąglonych połach sięgających w tyle do kolan. Sztuczkowe spodnie w czarno-szare paski, Dopełnieniem stroju jest szara lub czarna kamizelka i biała koszula ze zwykłym kołnierzem, Dodatki to srebrny jedwabny krawat (nigdy muszka!), czarne skarpetki i lakierowane lub skórzane buty.. Jeżeli ceremonia jest przewidziana na świeżym powietrzu wymagany jest również szary lub czarny cylinder oraz szare bawełniane rękawiczki.

posejdon2 lucas5

SMOKING
Smoking jest noszony jedynie po godzinie 19:00, w sytuacji gdy na zaproszeniu zaznaczono black tie. Smoking składa się z jedno- lub dwurzędowej czarnej marynarki o klapach wykładanych czarnym atłasem i czarnych spodni z atłasowymi lampasami. Do tego dodajemy białą koszulę, która może mieć wysoki kołnierz ew. plisowany przód i zakryte guziki lub czarne spinki z kością do zapięcia. Dopełnieniem stroju są: ręcznie zawiązana jedwabna czarna muszka, białe szelki, czarne skarpetki i czarne lakierki.Jeżeli smoking składa się z marynarki jednorzędowej to uzupełniamy go szerokim czarnym jedwabnym pasem (zwanym hiszpańskim) lub jedwabną kamizelką. W krajach o klimacie tropikalnym popularny jest również smoking z białą marynarką (na zaproszeniu pisze się wtedy summer diner jacket lub cravate noire d’été).

frak2 lucas4

FRAK
Frak jest noszony przed godziną 19:00, w sytuacji gdy na zaproszeniu zaznaczono white tie. W szczególnych okolicznościach (uroczystości z udziałem papieża, szczególnie uroczyste ceremonie dworskie) można go jednak nosić przed godziną 20:00. Frak składa się z dwurzędowej niezapinanej marynarki wysoko wciętej z przodu, której wydłużone poły sięgają od tyłu do kolan. Klapy marynarki frakowej wykładane są atłasem lub jedwabiem, a czarne spodnie zdobią jedwabne lampasy. Do fraka nosi się białą lub srebrną kamizelkę, koszulę ze sztywnym gorsem i wysokim kołnierzem zapinaną na spinki – najlepiej perłowe. Stroju dopełniają: biała jedwabna muszka i czarne lakierki. Frak jest jedynym cywilnym ubraniem męskim, do którego nosi się odznaczenia (o ile jest to wskazane w zaproszeniu).